Sorting
Source
Katalog zbiorów
(4)
Form of Work
Książki
(4)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(3)
Proza
(1)
Status
available
(2)
unavailable
(2)
Branch
Wypożyczalnia BG
(4)
Author
Brzuzy Aleksandra
(1)
Górniak Mateusz (1996- )
(1)
Kazanski Denys
(1)
Piotrowski Maciej
(1)
Sajgon Sergiej Sergiejewicz (1985- )
(1)
Sikora Tomasz (filolog)
(1)
Wilde Mo
(1)
Worotyncewa Maryna
(1)
Year
2020 - 2025
(4)
Time Period of Creation
2001-
(4)
Country
Poland
(4)
Language
Polish
(4)
Demographic Group
Literatura angielska
(1)
Literatura polska
(1)
Subject
Wojna rosyjsko-ukraińska (2014- )
(2)
Gracze komputerowi
(1)
Gry komputerowe
(1)
Małe miasto
(1)
Medycyna niekonwencjonalna
(1)
Pisarze ukraińscy
(1)
Rośliny lekarskie
(1)
Sajgon, Sergiej Sergiejewicz (1985- )
(1)
Samoleczenie
(1)
Telewizja
(1)
Wilde, Mo
(1)
Wojna hybrydowa
(1)
Zdrowe odżywianie
(1)
Ziołolecznictwo
(1)
Żołnierze
(1)
Subject: time
2001-
(2)
Subject: place
Donieckie Zagłębie Węglowe (Ukraina)
(1)
Ukraina
(1)
Śląsk
(1)
Genre/Form
Dzienniki
(1)
Pamiętniki i wspomnienia
(1)
Powieść
(1)
Reportaż
(1)
Domain
Bezpieczeństwo i wojskowość
(1)
Historia
(1)
Medycyna i zdrowie
(1)
Polityka, politologia, administracja publiczna
(1)
4 results Filter
Book
In basket
Trash Story / Mateusz Górniak. - Wydanie I. - Kraków : Wydawnictwo Ha!art, 2022. - 117, [3] strony ; 20 cm.
(Seria Prozatorska)
Trash Story to kołysanka dla epoki telewizji i pępkowe społeczeństwa katastrofy. Historię zaczyna opowiadać Mati, chłopak z małego miasteczka na Śląsku, który pragnie wyjść poza mówienie ja i rozsadzić dostępne mu formy snucia opowieści. Narrację przechwytują więc przedmioty, śmieci, postaci z kreskówek i filmowe konwencje. Toster opowiada o dojrzewaniu, brudna fałdka na pościeli o miłości, Krowa żegna się z Kurczakiem, paranoiczny detektyw prowadzi dochodzenie dotyczące konkursu na esej katyński dla podstawówek, a Walduś Kiepski fantazjuje o wielkim wybuchu. Logiką tej fikcji literackiej są nieustające zmiany perspektywy, a recykling, wywrotowy humor i kulturowe przechwycenia pracują na rzecz strategii czułościowych.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 821-3 pol. (1 egz.)
Book
In basket
Jak Ukraina traciła Donbas” opowiada najnowszą historię dwóch obwodów Ukrainy, donieckiego i ługańskiego. Autorzy, z lokalnej perspektywy górniczych osiedli, przyglądają się kształtowaniu się potężnych klanów oligarchicznych na tle katastrofy gospodarczej, bolesnej dla mieszkańców regionu transformacji ekonomicznej oraz ekspansji Rosji. Dowiedzcie się, jak elity Donbasu podsycały ogień nienawiści w regionie, by następnie samemu w nim spłonąć i pogrążyć cały region w wojennej otchłani [opis wydawcy].
This item is available in one branch. Expand information to see details.
All copies are currently on loan: sygn. 94(4) Ukraina (1 egz.)
Book
In basket
Prawdziwa wojna to brud i rutyna, niezależnie od tego, co pokazują w telewizji. Dla niektórych to zwyczajność i codzienna praca, dla innych obowiązek wobec ojczyzny. W każdej wojnie jest jednak miejsce na uczucia, przygody, humor, podziw, zrozumienie, czasem współczucie, a czasem tęsknotę. Są też rzeczy, o których wolelibyśmy w ogóle nie wspominać, ale których nie da się zapomnieć, niezależnie od tego, jak bardzo się staramy. O tym wszystkim, o dobrym i złym, zabawnym i smutnym, traktuje książka „Brud”. Autorem jest jeden z wielu, którzy przeżyli wojnę na Donbasie, i jeden z nielicznych, którym wystarczyło inteligencji, siły, cierpliwości i talentu, aby o tym napisać. Siergiej Siergiejewicz „Sajgon” (ur. 1985 w Obwodzie Dniepropietrowskim) – ukraiński pisarz, weteran wojny rosyjsko-ukraińskiej, brał udział w działaniach wojennych w latach 2015-2016. Zmobilizowany ponownie po 24.02.2022. Z wykształcenia politolog. Laureat nagrody Książka Roku BBC za powieść „Jupak”.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 355 (1 egz.)
Book
In basket
Dzikość, która uzdrawia / Mo Wilde ; przełożył Tomasz Sikora. - Wydanie I. - Kraków : Wydawnictwo Ha!art, 2024. - 411, [12] stron : ilustracje ; 20 cm.
(Seria Esej)
Mo Wilde złożyła ciche, choć jednocześnie radykalne przyrzeczenie: przez cały rok żywić się wyłącznie tym, co daje nam dzika natura. W świecie oderwanym od swoich korzeni tego rodzaju pożywienie ma nie tylko walory kulinarne czy lecznicze, ale też społeczne i polityczne. Ostatecznie jest to wyraz miłości i poczucia jedności ze światem, który nas otacza. Wykorzystując swoją specjalistyczną wiedzę z zakresu botaniki i mykologii, Mo poszukuje w dziczy pożywnego jedzenia, na które składają się setki gatunków roślin, grzybów i wodorostów, dostosowując eksplorowane miejsca do pory roku. Przy okazji uczy się nie tylko przetrwania, ale także jak właściwie prosperować. Specyficzny typ odżywiania ciała i umysłu pogłębia jej połączenie z ziemią - połączenie, które co prawda większość z nas porzuciła, ale którego w głębi duszy wciąż pragnie. Ten głód oznacza coś więcej niż tylko łaknienie. Chodzi o akceptację i zrozumienie naszego miejsca w naturalnej sieci powiązań, która jest zarówno zdumiewająco złożona, jak i cudownie prosta. Książka ta jest swego rodzaju dziennikiem szalonego eksperymentu. Inspirujące i ciągle aktualne spostrzeżenia autorki, oscylujące wokół badania głębokich relacji między człowiekiem a naturą, przypominają nam o niezwykle ważnej, choć zapomnianej lekcji z naszej przeszłości.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
All copies are currently on loan: sygn. 61 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again
Katalog biblioteki wojewódzkiej
Katalog centralny powiatu grodziskiego